fbpx

Zostań Optymistą

Optymizm jest skłonnością do dostrzegania dodatnich stron życia. Poszedł bym jednak dalej, określając moc pozytywnego myślenia. Uważam, że jest przewidywaniem pomyślnego biegu wydarzeń. Często spotykamy osoby narzekające na wszystko. Jak pisze pisze psycholog dr Travis Bradberry, narzekanie, choć chwilowo pozwala poczuć się lepiej, negatywnie wpływa na nasz mózg, a tym samym pracę i zdrowie.Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zbadali wiele aspektów dotyczących oddziaływania narzekania na życie nasze i otoczenia. Przy narzekaniu, albo słuchaniu narzekań, pozbywamy się neuronów, co niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Są to zdolność rozwiązywania problemów, problemy z kontrolą emocji, a nawet przyczynia się do zmniejszenia inteligencji i pogorszenia pamięci.



Dużym problemem jest też „zaraźliwość” narzekania. Słuchanie narzekania mózg interpretuje jako zagrożenie i uruchamia procesy fizjologiczne, które pomagają w sytuacjach niebezpieczeństwa. Ponieważ zagrożenia tak naprawdę nie ma i nie działamy w tym kierunku, znajdujemy się w sytuacji, kiedy organizm działa przeciwko sobie.



Musimy pamiętać też o tym, że narzekanie może wiązać się z prawdziwymi problemami i nie zawsze powinniśmy się od tego odcinać. Wysłuchanie przyjaciela będącego w potrzebie może pozytywnie wpłynąć głównie na jego życie, trzeba dbać o zdrowe relacje. Myślę, że znając temat nauczymy się w miarę dobrze rozpoznawać prawdziwe problemy od nawykowego narzekania. Może to zabrzmi egoistycznie, ale trzeba unikać relacji z ludźmi, którzy traktują innych jak zbiorniki na problemy, wlewając we wszystkich napotkanych swoje, zazwyczaj przejaskrawione problemy, złe emocje i nawyki.

Pamiętajmy również, że prawdziwych problemów nie możemy chować do szuflady, ponieważ zaczną się one nawarstwiać. Będąc w dobrej kondycji psychicznej, powinniśmy dawać sobie radę z określeniem problemów, oraz ich rozwiązaniem. Najważniejsze jest, aby problemów nie lekceważyć, ale kolejno i konsekwentnie je rozwiązywać. Jeśli negatywne myśli się powtarzają, przeradzają się w lęki, powtarzają często, a z czasem utrudniają codzienne funkcjonowanie, konieczne jest zgłoszenie się do specjalisty. Rozmowa z terapeutą może zapobiec powstaniu takim chorobom jak np. depresja.

Jak zawsze w całym naszym życiu ważny jest umiar, zdrowe podejście do życia , oraz obserwacje siebie i otoczenia.


Type your text here

Zostaw odpowiedź

Rozwiąż równanie: 1 + 3 =