fbpx

Slow Garden

Idealny ogród, kreowany przez media to taki, w którym wszystko jest ’od linijki’. Niestety taki ogród jest nie tylko bardzo pracochłonny ale często zwyczajniej nieosiągalny. Dążenie do tego, aby nasz kawałek Ziemi był na tip­-top, często prowadzi do frustracji – stanu dokładnie odwrotnego do tego, jaki powinien wywoływać kontakt z naturą.

Rośliny oraz kontakt z naturą są nieodzownym elementem idei Slow Life. Slow Garden to filozoficzne podejście do ogrodnictwa, które zachęca uczestników do delektowania się wszystkim, co robią, przy użyciu wszystkich zmysłów, przez cały rok, niezależnie od stylu ogrodu. Nie masz ogrodu? Zajmij się roślinami w domu. Pielęgnacja nie musi ograniczać się do wymuszonego poczuciem obowiązku podlewania. Świadomie przeznacz czas na pielęgnację roślin w ogrodzie, czy kwiatów w domu, a zyskasz kilka chwil odskoczni od codzienności.

Czym dokładnie jest Slow Garden? Przede wszystkim jest to samoświadomość osobista, poczucie odpowiedzialności, jak i zarządzanie środowiskiem. Powolne ogrodnictwo nie jest listą kontrolną rzeczy do zrobienia. Powolne podejście do ogrodnictwa może pomóc nam cieszyć się ogrodami (roślinami) z roku na rok, jednocześnie łącząc nas z sąsiadami.

W Slow Garden nie chodzi o to, by roślinność w ogrodzie, czy w domu rozwijała się w ślimaczym tempie. Mają po prostu rosnąć w miarę bujnie i zdrowo przy minimum ingerencji ze strony człowieka.

Slow Gardening zaleca również taki dobór gatunków, by wszyscy zieloni sąsiedzi czuli się dobrze bez przeprowadzania w nim większych rewolucji. Rośliny dopasowuje się do konkretnego siedliska, a nie odwrotnie.

Zostaw odpowiedź

Rozwiąż równanie: 3 - 1 =