fbpx

Pomoc charytatywna

Na całej Ziemi jest wiele osób, które potrzebują pomocy. Niewątpliwie każdy z nas pomagał komuś w sposób bezpośredni, albo za pośrednictwem organizacji charytatywnych. Są też osoby, które pomagają stale. Pomoc może być darowizną pieniężną, jak również niepieniężną, w zależności od potrzeb. Powstało wiele organizacji pośredniczących w pomaganiu potrzebującym i wciąż powstają nowe, reagując na inne, nowe potrzeby i sytuacje. Innym rozwiązaniem może być bezpośrednia darowizna, choć wtedy możemy mieć obawy, na co pieniądze zostaną przeznaczone.

Ważnym czynnikiem w wyborze fundacji, albo stowarzyszenia jest zaufanie. Zazwyczaj wybieramy te największe, albo te, za którymi stoją firmy, bądź ludzie których znamy. Organizacje, szczególnie te duże, mają dobre informacje z miejsc w których potrzebna jest pomoc, a często na miejscu ludzi, którzy znają potrzeby danych miejsc i ludności. W ten sposób mamy pewność, że nasze pieniądze, czy produkty trafią do ludzi, którzy tej pomocy potrzebują.

Trudno wymieniać wszystkie organizacje, ponieważ jest ich bardzo dużo. Wymienię kilka, które pozyskują największe środki. Fundacja dzieciom „Zdążyć z pomocą”, Związek Ochotniczych Straż Pożarnych, Caritas Polska, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja Auschwitz-Birkenau, Liga Obrony Kraju, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, oraz wiele innych. Wymienione organizacje prowadzą pomoc głównie w Polsce, choć granice państwa nie są przeszkodą. Jest też wiele zagranicznych organizacji działających miejscowo, albo na całym globie. Tu trzeba wspomnieć o Habitat of Humanity, Armii Zbawienia, Amerykańskim Czerwonym Krzyżu, United Way, Catholic Charities USA, Goodwill Industries International, YMCA. Na tym lista się nie kończy. Największe Polskie organizacje dysponują środkami nawet powyżej 100 mln złotych, a organizacje światowe to już kwoty powyżej 1 mld dolarów.

Organizacje pozyskują pieniądze na różne sposoby. Może to być 1% podatku, bezpośrednie zbiórki pieniędzy, zbiórki na konta bankowe, wsparcie z samorządów, sprzedaż produktów, usług, loterie, a nawet inwestycje. Musimy pamiętać również o tym, że nasze pieniądze nie trafiają w całości do oczekujących pomocy. Każda organizacja ma swoje koszty administracyjne, które musi pokryć, żeby działać płynnie i legalnie. Organizacje mają różne koszty, ale mogą one sięgać nawet 20, albo 30 groszy od 1 złotówki.

Jak wspomniałem na początku, pomoc nie musi oznaczać darowanie pieniędzy. Są przypadki, kiedy pieniądze niewiele zmienią w życiu potrzebujących i wtedy zarządza się zbiórki rzeczy pomocy bezpośredniej. Zbiórki mogą dotyczyć długoterminowej żywności, niezbędnych ubrań, narzędzi, urządzeń codziennego użytku. Często potrzebne jest również schronienie, poradnictwo specjalistyczne, leki, pomoc lekarska, psychologiczna.

Wymieniłem tylko kilka możliwych sposobów pomocy, dotyczących głównie podstawowych potrzeb człowieka. Pomaganie jest szlachetną cechą i uważam, że powinniśmy dzielić się tym, co mamy, tym co osiągnęliśmy. Są miejsca na Ziemi, w których brakuje nawet podstawowych do życia produktów i często pomoc dla tych ludzi to sprawa życia lub śmierci. Musimy pamiętać też o naszym otoczeniu. Wokół są osoby, którym możemy podać pomocną dłoń i pomóc przeżyć, zmienić swoje życie i żyć godnie. Oddzielnym tematem jest też pomoc dla zwierząt, opieka nad fauną, florą i ochrona środowiska.

Zostaw odpowiedź

Rozwiąż równanie: 9 * 7 =