fbpx

Niezapomniane wakacje?

Slow Life jest bardzo szerokim nurtem, dotyczącym każdej dziedziny życia. Każdy może potraktować ten styl życia indywidualnie i dopasować do swoich możliwości i potrzeb. Dla początkujących jest to zazwyczaj pewnego rodzaju szok, ale metodą małych kroków możemy dokonać wiele. Nie musi wiele wody w rzece upłynąć, aby zorientować się, że robiąc wiele rzeczy wolniej, robimy je lepiej. Na koniec zostawiamy rzeczy, które wydają się niemożliwe w dopasowaniu do Slow Life. Zaczynamy od spraw na które mamy wpływ, tak po prostu łatwiej zacząć nie zrażając się. Wiele tematów Slow możemy wygooglać i wprowadzać w życie, korzystając ze sprawdzonych przez wiele lat wzorców. Serdecznie polecam wpisy z mojej strony, aby pewne sprawy poznać, albo „rozjaśnić”.

Jest jedna ze składowych naszego życia, która wg mnie nie jest prosta do zrealizowania, to Slow Travel. Podróżowanie, to piękny dodatek do naszej rzeczywistości i codzienności. Spotkania z ludźmi, poznawanie nowych dla nas kultur jest niezapomnianym doświadczeniem, mającym wpływ na nasz światopogląd. Poznając nowe miejsca wynosimy nowe doświadczenia, otwieramy umysł i w ten sposób kształtujemy naszą przyszłość.

W Slow Travel nie liczy się tylko cel podróży, ale równie duże znaczenie ma sama podróż. Planujemy wyjazd tak, by mieć możliwość choć krótkotrwałej integracji z miejscowymi, chwile na obserwację otaczającej nas przyrody, architektury, oraz smakowania regionalnej kuchni. W czasie podróży ważne jest, by stosować zasady Slow Life, którymi żyjemy na co dzień, aby po podróży mieć się czym podzielić. Móc opowiadać nie tylko o miejscu w które mieliśmy dotrzeć, ale również o tym, co widzieliśmy, zanim tam dotarliśmy. W Slow Travel ważne jest uporządkowanie, a często pewne uproszczenia.

Nie musimy zwiedzić wszystkich biletowanych atrakcji w mieście, stojąc w upale w długich kolejkach. Zmęczeni nie dostrzeżemy piękna tych miejsc, nie poczujemy ich ducha, a po powrocie nie będziemy wiele z tego pamiętać. Co najgorsze, niektóre z atrakcji mogą nam się wydawać „przereklamowane”. Przy rozmowie z miejscowymi możemy poznać wiele ciekawych miejsc, gdzie nie ma tłumów turystów. Między kolejnymi atrakcjami możemy odpocząć w niewielkiej, klimatycznej kawiarni, restauracji w której spotykają się i jadają miejscowi, zamiast kawy i obiadu w fast foodzie. Na pewno będzie ciekawiej, smaczniej i zdrowiej.

Zaznaczę, że Powolne Podróżowanie nie zawsze oznacza tempo powolne, ale odpowiednie, bez pośpiechu. Możemy wybrać krótszą trasę, a jeśli spędzimy pierwszy dzień w centrum pięknego, nowoczesnego miasta, w kolejnym możemy udać się na jego peryferia, żeby odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Takie przerywniki będą miały bardzo dobry wpływ na dalszą część podróży i poznawania kolejnych atrakcji.

Kolejnym tematem który trzeba poruszyć, to technologie towarzyszące nam w podróży. Prawda jest taka, że przed wyjazdem powinniśmy odrobić pracę domową i zgromadzić potrzebne informacje o miejscach w które planujemy odwiedzić. Może się zdarzyć, że informacje zamieszczone w internecie, czy przewodnikach nie będą aktualne. W tym przypadku aplikacja z mapą, zakup biletu przez internet, a nawet translator mogą nam wiele pomóc. Uważam więc, że technologia może nam niejednokrotnie pomóc, ale nie może przeszkadzać w poznawaniu i odbieraniu tego, co się dzieje wokół nas.

Zostaw odpowiedź

Rozwiąż równanie: 6 * 9 =