fbpx

Slow Food

Piękna, kolorowa, soczysta żywność z długim terminem ważności. To
wszystko dzięki konserwantom, spulchniaczom, polepszaczom smaku, zapachu i konsystencji w wysoko przetworzonych produktach.
Niestety te dodatki, których używa się we współczesnym świecie do produkcji żywności są alergenne. Przyczyniają się do zwiększania ilości zachorowań na choroby cywilizacyjne, do rozwoju nowotworów, wpływają destrukcyjnie na układ nerwowy…

Rośliny są napędzane szkodliwymi nawozami, pryskane pestycydami lub
innymi szkodliwymi substancjami. Zwierzęta hodowlane faszerowane są
antybiotykami i hodowane w strasznych warunkach.
W 1986 roku Carlo Petrini założył we Włoszech ruch społeczny Slow Food. W ten sposób zaprotestował przeciwko nowo otwartej restauracji McDonald’s w zabytkowej części Rzymu. Zapoczątkował tym samym batalię z Fast Foodami.

Dziś Slow Food reprezentuje globalny ruch obejmujący tysiące
projektów i miliony ludzi w ponad 160 krajach. W każdym państwie
członkowskim istnieje złożona struktura organizacyjna, zaangażowana w
promocję lokalnych rzemieślników, rolników oraz potraw.
Jak określono w manifeście Slow Food, wszyscy ludzie mają prawo
do dobrego, czystego i jasno pozyskanego jedzenia. Oznacza to produkty
wysokiej jakości, powstające w naturalnym procesie ich produkcji. Nacisk kładzie się również na adekwatną cenę, co do jakości. Traktowanie producenta jak i konsumenta, jest równie istotne w całej idei przedsięwzięcia.



W Polsce Slow Food obecny jest od niedawna, jednak wystarczy
sięgnąć kilkanaście/kilkadziesiąt lat wstecz, kiedy to nasze mamy/babcie szykowały z naturalnych składników, proste, smaczne oraz zdrowe
potrawy.

Slow Food zapoczątkowało powrót do naturalnej, tradycyjnej oraz zdrowej żywności. Uczy również postępowania zgodnie z zasadą „jeść dla przyjemności, a nie odżywiać się”. Warto wspomnieć, że cała filozofia Slow została zapoczątkowana przez Slow Food.

Przyglądamy się coraz szybszemu rozprzestrzenianiu się przewlekłych
chorób, coraz częstszych wizyt u specjalistów, większej ilości zażywanych leków, złego samopoczucia, depresji. Lekarze zalecają spokojne życie bez stresu, więcej ruchu na świeżym powietrzu. Dietetycy wzywają do spożywania zdrowego, jak najmniej przetworzonego jedzenia.



Zaczynamy się zastanawiać – jak usunąć przyczyny i gdzie leży rozwiązanie
tych problemów w naszym zabieganym świecie. Odpowiedź mamy gotową, a środki na wyciągnięcie ręki. Korzystajmy z gotowych rozwiązań, które podsuwają nam sprawdzone przez wielu ludzi na świecie, metody.

To, że nasza dieta ma decydujący wpływ na kształtowanie naszej Świadomości, określił już dawno w prostych słowach Ludwig Feuerbach –„Człowiek jest tym, co zje”.



Zostaw odpowiedź

Rozwiąż równanie: 1 - 0 =