fbpx

Slow Traveling

Slow po angielsku oznacza ‚powoli’, a ‚travel’ to po prostu ‚podróżowanie’, czyli łącznie słowa oznaczają ‚powolne podróżowanie’. Jest to termin i koncept powstały stosunkowo niedawno, wraz ze zwiększającą się liczbą osób, które podróżują na własną rękę.

Slow Travel to umiejętność cieszenia się wybranym miejscem na Ziemi – jednym krajem, miastem czy wsią. Daje to niesamowite możliwości spędzenia dłuższego czasu w jednym miejscu, poznania lokalnych mieszkańców, zwyczajów, obrzędów, kultury, tradycji i namiastkę tego, jak tam się mieszka i żyje.

 To również korzystanie z miejscowych środków transportu oraz rozkoszowanie się kulinariami w lokalnych restauracjach. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy uwielbiają obserwować toczące się lokalne życie, obcować z nim, a nawet uczyć się lokalnego języka.
Wbrew pozorom, Slow Travel nie jest zarezerwowany tylko dla tych, którzy mają dużo czasu na zwiedzanie.Równie dobrze w ten sposób mogą podróżować osoby, które mają niewiele wolnego czasu. Jak to zrobić? Planuj jak najmniej – zrób listę miejsc, które chcesz zobaczyć. Daj sobie możliwość również na to, żeby w każdej chwili ten plan zmienić. Nie rezerwuj lotów (jeśli jest to możliwe), poruszaj się w większości autobusami i pociągami. Jeśli gdzieś Ci się spodoba bardziej, zostań tam dłużej. Jednym z założeń Slow Travel jest również to, aby nie korzystać z drogich hoteli czy resortów. Drogie kurorty są zaprojektowane w taki sposób, żeby trzymać swoich gości w środku. Każdy taki hotel posiada swoje sklepy, restauracje, kluby, prywatne plaże – wszystko, żeby odciągnąć turystów od wydawania pieniędzy na zewnątrz, a zmusić ich do wydawania na terenie hotelu. Sposób ten uniemożliwia wyjście poza obiekt, a co za tym idzie, na prawdziwe poznanie lokalnych miejsc.
Oczywiście są kraje, gdzie nie można podróżować samemu poza hotelem albo jest to niebezpieczne i wycieczki są tam koniecznością. Jednak istnieje bardzo dużo miejsc, które można zwiedzać na własną rękę bez konieczności wykupywania zorganizowanych zorganizowanych wycieczek.Zostaw odpowiedź

Rozwiąż równanie: 8 - 6 =