fbpx

H2O

Coraz większa ilość ludzi zamieszkujących planetę coraz szybciej wykorzystuje jej zasoby naturalne. Od wielu lat jednostki, państwa oraz organizacje, zastanawiają się, jak zmniejszyć zużycie tych zasobów, aby mogły z nich korzystać przyszłe pokolenia. Dlatego tak ważne są nawyki i świadomość każdego żyjącego na naszej planecie człowieka. Bardzo istotnym elementem w tym przypadku jest edukacja dzieci i młodzieży w kierunku oszczędzania zasobów Ziemi. Mamy świadomość, że naturalne zasoby są ograniczone, nie odnawialne i w większości nie do zastąpienia. Przy okazji, istotnym efektem oszczędzania każdego rodzaju energii, wody, czy dbałość o środowisko jest korzyść dla naszych kieszeni. Oszczędzamy więc i nasze z trudem zarobione pieniądze.

Jest kilka sposobów na oszczędzanie i czasem wydają się przesadne, albo nawet głupie. Podsumowując jednak działanie milionów osób na całej planecie, tworzą się z tych drobinek bardzo duże ilości oszczędzonej, życiodajnej wody. Podam kilka sposobów oszczędzania wody, które nie są zbyt wymagające i można łatwo wprowadzić w życie. Dużą pomoc w przypominaniu nam o wprowadzaniu dobrych nawyków mogą mieć dzieci. Należy to z nimi luźno przedyskutować, zwracać im uwagę, kiedy coś robią nie tak i poprosić, żeby nam również zwracały uwagę, kiedy się zapomnimy w temacie oszczędzania. Może to być przy okazji sposób na kreatywne rozwinięcie dyskusji, ale też dobrą zabawę, ze szczytnym celem.

Bez wody nie jest w stanie przeżyć żaden organizm, dlatego temat jest tak istotny. Dodam takie informacje, że 1% wody znajdującej się na Ziemi jest wodą pitną. Ponad miliard ludzi nie ma dostępu do uzdatnionej wody, a około miliona rocznie umiera z powodu chorób wywołanych spożyciem skażonej wody. Dzieje się to głównie w Afryce i Azji. W Polsce zużywamy średnio, dziennie 200 litrów wody, a tam, gdzie są jej niedobory, często musi wystarczyć 5 litrów dziennie. Myślę, że to dobrze obrazuje skalę problemu i poruszy nasze działanie. Często nie myślimy o tym, że używamy do wszystkich czynności w domu wody pitnej. Zmywanie naczyń, kąpiele, spłukiwanie toalety, pranie, podlewanie roślin, a nawet przy korzystaniu z myjni samochodowej. Z pomocą przychodzą nam rozwiązania, które możemy zastosować, oczywiście w zależności od możliwości.

Jednym ze sposobów, stosowanych od wieków jest zbieranie deszczówki. Deszczówkę możemy używać do nawadniania roślin, mycia samochodu, a dla lubiących zimną wodę, do kąpieli. Przechowywana w odpowiednich zbiornikach może zachować przyzwoitą jakość. Można też pomóc sobie panelami do ogrzewania wody, montowanymi na dachu budynku. Wtedy będzie już szczyt marzeń – jednoczesna oszczędność wody i energii służącej do jej podgrzewania.

Sposoby używania wody, które warto wprowadzić do codzienności:

  • zakręcanie wody w kranie przy szorowaniu zębów, namydlaniu się pod prysznicem
  • szybki prysznic, zamiast kąpieli w wannie pełnej wody
  • wodooszczędną pralkę, zmywarkę
  • uruchamianie zapełnionej pralki i zmywarki
  • wykorzystywanie wody z płukania, mycia się, gotowania do innych celów (podlewania roślin, spłukiwania toalety)
  • zadbać o szczelność kranów i sprawdzić instalację
  • na dłuższy wyjazd zakręcić główny zawór wody (trzeba koniecznie pamiętać o odłączeniu prądu od wszelkiego rodzaju bojlerów).

Tematu oszczędzania wody i innych zasobów naturalnych nie wyczerpałem, jednak chcę przypomnieć, że problem istnieje i zależy od nas jaka będzie przyszłość Ziemi.

Zostaw odpowiedź

Rozwiąż równanie: 6 + 8 =