fbpx

Porządkowanie

W ostatnim czasie było więcej czasu na przemyślenia i wykonanie zaległych czynności. Myślę, że w całym naszym życiu jedną z istotniejszych rzeczy jest porządek. Szafy, komody, toaletki, szafki kuchenne, spiżarnia, piwnica, garaż, samochód, miejsce pracy. Wszystko z naszego otoczenia wymaga pielęgnacji, odświeżania, utrzymania porządku. Nasze życie toczy się codziennie wokół tych rzeczy, w tych miejscach, a uporządkowanie otoczenia ma duży wpływ na całe nasze życie. Ład i segregacja skracają czas odnalezienia odpowiednich przedmiotów, co jest bardzo istotne w Slow Life, gdzie czas staramy się wykorzystywać optymalnie.

Pierwszym krokiem do wprowadzenia pozytywnych, a nawet poważnych zmian może być zrobienie porządku wokół siebie. W czystości i harmonii na pewno będziemy czuć się bardziej komfortowo i przyjemnie. Zaczynając gruntowne porządki zróbmy ramowy plan działań, gdyż precyzyjny odbierze nam przyjemność, a kiedy pojawią się niespodziewane czynności, problemy, może pojawić się irytacja lub zniechęcenie. Istotnym jest, żeby ten czas spędzić miło, z rozwagą i opanowaniem.W rozpoczęciu czynności, które w większości chyba uznajemy za nudne i nieciekawe, na pewno będzie potrzebna motywacja. Po przemyśleniu jak żyje się w otoczeniu chaosu i brudu, pewnie będzie łatwiej wdrożyć plan do wykonania w miarę krótkim czasie.Pamiętajmy, że w Slow Life wybranymi cechami są prostota, wygoda, oszczędność czasu. Zapraszam do innych artykułów na mojej stronie, aby zapoznać się dokładniej, jak z tym żyć i dlaczego warto 🙂

Zaplanujmy porządkowanie etapami. Może to być sprzątanie tematyczne, albo kolejnych pomieszczeń. Przygotujmy odpowiednie środki i sprzęt do czyszczenia. Płyn do mycia szyb i luster, płyn do dezynfekcji, płyn do podłóg zależnie od powierzchni, płyn do czyszczenia/ odświerzania mebli. W łazience, WC, kuchni mogą przydać się środki specjalistyczne do czyszczenia blatów, płytek, fug, sanitariatów, oczyszczania odpływów, płyt grzewczych, rusztów, piekarników. Co jakiś czas zalecam też przeczyszczenie specjalnym środkiem pralki i zmywarki.

Niezbędne będą rękawiczki gumowe, ręczniki papierowe, ściereczki z mikrofibry albo bawełniane, mop, szczotka z szufelką, szczoteczka do szorowania, odkurzacz z przydatnymi końcówkami lub inne posiadane/ ulubione środki i sprzęty do czyszczenia. Na rynku mamy co raz więcej ekologicznych środków czyszczących, których używanie polecam. Są równie skuteczne, jeśli będziemy je stosować wg zaleceń, a mają zdecydowanie mniejszy wpływ na degradację naszego środowiska. Wiele środków możemy zrobić sami. Przykład – płyn do mycia szyb i luster. Wystarczy do butelki z rozpylaczem wlać pół szklanki wody, pół szklanki octu spirytusowego, dwie łyżki spirytusu i mocno wstrząsnąć. Zapach może nie jest miły, ale skuteczność dobra – szyby bez smug.

Ustalamy plan działania, włączamy ulubioną muzykę, ale najlepiej coś relaksującego, otwieramy szeroko okna, zaparzamy dzbanek ulubionej herbaty lub ziół, może kawę latte, a w przerwie espresso. Musi być od początku do końca przyjemnie, usuwanie kurzu jednoznaczne z usuwaniem złych wspomnień z przeszłości, a układanie na półkach, układaniem myśli i planów na przyszłość.

Nie będę się rozpisywał jak, co i gdzie ma być poukładane, bo to indywidualna sprawa każdego z nas. Warto jednak wspomnieć, że w szafie i na półkach z ubraniami zamieniamy miejscami odzież sezonową, by mieć pod ręką to, w co będziemy ubierać się tej pory roku. To samo robimy z obuwiem i bielizną. Przy okazji sprawdzamy ich jakość i stan, jak trzeba poddajemy konserwacji lub naprawie. W poniższym, linkowanym wpisie, kilka podstawowych, dodatkowych informacji dotyczących Slow Fashion https://eslowlife.pl/index.php/2020/01/22/wygladac-niepowtarzalnie/

W kuchni pamiętajmy, aby przy porządkowaniu szafek i półek sprawdzić daty przydatności do spożycia produktów spożywczych i przypraw. Jeśli nie ma na nich daty, możemy kierować się ich wyglądem i zapachem. Jeśli jednak nie korzystamy z niektórych przypraw, czy produktów, bądź nie ma na nich opisu, a nie pamiętamy co to jest, i od kiedy leżą, lepiej ich już nie używać.

Po tak przygotowanym sprzątaniu mamy gwarancję, że poczujemy się świeżo, a uporządkowanie miejsca wpłynie na nas również synergicznie.

Porządki co jakiś czas należą się również dokumentom, smart fonom, czy dyskom komputera.

Zostaw odpowiedź

Rozwiąż równanie: 7 - 3 =